Δείτε τα αποτελέσματα του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Σκακιστικού Σκίτσου

Σκακιστικό Σκίτσο

Στα πλαίσια των Εκδηλώσεων Μνήμης του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος ο Σκακιστικός Επιμορφωτικός Όμιλος Καλαβρύτων-Επαρχίας (ΣΕΠΟΚΕ), Αθλητικό Σωματείο με πλούσια Αγωνιστική-Πολιτιστική και Κοινωνική δραστηριότητα, με ομόφωνη έγκριση του Δημοτικού Συμβουλίου Καλαβρύτων (Αρ. Απόφασης 180/14) διοργανώνει (17-18/12/2016) στα Μαρτυρικά και Ηρωικά Καλάβρυτα σε Πανελλήνια αποκλειστικότητα, υπό την Αιγίδα του Δήμου Καλαβρύτων και της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (Αρ. Απόφασης 94124/27-09-14), τη στήριξη του Καλλιμανοπουλείου Εκκλησιαστικού Διακονικού Κέντρου Καλαβρύτων (ΚΕΔΙΚ) και με Εγκυκλίους(Νο Φ.14/169/146697/Δ1-12/9/16 και Νο Ζ1/151970-19/9/16) Υπουργείου Παιδείας, τον “4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΣΚΙΤΣΟΥ.

Εφέτος οι συμμετοχές από όλη την Ελλάδα. έφθασαν στις 922 !!! ξεπερνώντας κάθε προσδοκία των Διοργανωτών. Η επιλογή των επικρατέστερων, ήταν εξαιρετικά επίμονη-κοπιαστική και δύσκολη, αφού και το επίπεδο των Δημιουργιών ήταν πολύ υψηλό.

Η Επιτροπή Κρίσης (α. Ρεγγίνα Βασιλάτου Αρχιτέκτονας Πρόεδρος, β. Σταυρούλα Γαντζούδη Εκπαιδευτικός γ. Γιάννης Γερούλιας Γελοιογράφος, δ. Κυριακή Γεωργιάδου Γενική Γραμματέας ΣΕΠΟΚΕ/ εμπνευστής ιδέας Διαγωνισμού, ε. Γρηγόριος Γεωργίου Πολιτικός Μηχανικός / Γελοιογράφος ζ. Σεραφείμ Μπάκουλης Γελοιογράφος / Ζωγράφος, η. Νικόλαος Ραζής Ειδικός Γιατρός Γενικής Ιατρικής / Πρόεδρος ΣΕΠΟΚΕ, θ. Ευθύμιος Τζόβολος Πρόεδρος ΔΣ Οργανισμού Νεολαίας και Άθλησης Δήμου Καλαβρύτων, ι. Κωνσταντίνος Χαρβαλάκης Αρχιτέκνονας / Μοντελιστής) και η Οργανωτική Επιτροπή (Ντίνος Δαφαλιάς Πρόεδρος Ξενοδόχων - Ρούλα Ερμείδη ιδιωτική Υπάλληλος - Κική Λούτση Μέλος ΣΕΠΟΚΕ - Θεοδόσης Παναγόπουλος συνταξιούχος. Καθηγητής - Νίκος Παπαδάτος Κτηνίατρος - Αγγελική Πριονά Δημοτική Υπάλληλος - Γεωργία Σπυροπούλου Μέλος ΣΕΠΟΚΕ - Γιώργος Τζομάκης Δντής ΕΛΤΑ Καλαβρύτων - Θεόδωρος Χαλμούκης συνταξιούχος Δάσκαλος, ανακοινώνουν τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ του 4ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΣΚΙΤΣΟΥ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όσα σκίτσα δεν βραβεύθηκαν τελικά, δεν είναι αξιόλογα.

Σκίτσα ανά κατηγορία:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ο: Σοφία Μητράκη Εικαστικός

2ο: Αλέξανδρος Κέφαλος Ιδιωτικός Υπάλληλος

3ο: Χριστίνα Τέλλη Μαθήτρια Γενικού Λυκείου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

 

ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

1ο: Ιωάννα Κουλουμαργιέτου Σχολή Αναστασίας Μετρίδου Μυτιλήνη Λέσβος

2οΑ: Μάιρα Κ. Τσακιρίδου Καβάλα

2οΒ: Γεωργία Ζωή Καλύβα Δημοτικό Ακράτας

3οΑ: Μαίρη Κρικελά 4ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού Βόλου

3οΒ: Μαρτζέλλο Ντόι Δημοτικό Σχολείο Καλαβρύτων

3οΓ: Κωνσταντίνα Σπανού Δημοτικό Διακοπτού Αιγιαλείας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ζωή Σπανού Δημοτικό Διακοπτού Αιγιαλείας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ευαγγελία Κουτσουρή Πειραματικό Σχολείο Σερρών 'Κωνσταντίνος Καραμανλής'

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γεωργία Καραθανάση Πειραματικό Σχολείο Σερρών 'Κωνσταντίνος Καραμανλής'

ΕΠΑΙΝΟΣ: Παναγιώτα Καλογεροπούλου Δημοτικό Σχολείο Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γιώργος Παπαβραμόπουλος Δημοτικό Σχολείο Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Κυριακή Ζησίμου Δημοτικό Σχολείο Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δήμητρα Λαμπρινού Σχολή Αναστασίας Μετρίδου Μυτιλήνη Λέσβος

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μύρτα Μυκονιάτη Σχολή Αναστασίας Μετρίδου Μυτιλήνη Λέσβος

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ομαδικό έργο Μαθητών-τριών Ε΄-ΣΤ΄Τάξης Δημοτικό Σχολείο Δάφνης Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Σπύρος Τάκκος 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Θεολογία Θωμοπούλου 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρία Πελάρδη 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ιωάννα Αριάδνη Κ. Δημοτικό Σχολείο Αρχαίας Κορίνθου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Πέγκυ Λαζανά Δημοτικό Σχολείο Αρχαίας Κορίνθου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αριάννα Καχριμάνη Δημοτικό Σχολείο Αρχαίας Κορίνθου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ευθύμης Χρήστου Δημοτικό Σχολείο Αρχαίας Κορίνθου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γιάννης Παπανδρικόπουλος Σχολή kristo Defrim Kara Αμαλιάδα

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ντιόν Ψυχογιάννη Σχολή Ελένης Σταθοπούλου Ανδραβίδα

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αναστασία Τσούλη Σχολή Ελένης Σταθοπούλου Ανδραβίδα

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δάφνη Δελημπαλταράκη Εκπαιδευτήρια 'Πάνου' Ναύπακτος

ΕΠΑΙΝΟΣ: Παρασκευή Γιαπουτζή 2ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Άγγελος Κυρμανίδης 2ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Βένια Κατσαμέτη Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γιώργος Σιούτης 6ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Στέλιος Μούσκας Δημοτικό Σχολείο Σκεπαστού Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γεώργιος Σαραμπάλος 34ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Βαγγέλης Χριστόπουλος 1ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Λεχαινών 'Α. Καρκαβίτσας'

ΕΠΑΙΝΟΣ: Περικλής Ψυρρής 107ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Χρήστος Θεοχάρης Σχολή 'Χατζήβεη' Νέα Φιδαδέλφεια Αθήνα

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρίζα Τζάναϊ Δημοτικό Σχολείο Καλλιθήρου Καρδίτσας

 

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

1ο: Πολυτίμη Ντερέκη Γυμνάσιο Αιγείρας

2οΑ: Μιχαήλ-Εφραίμ Καραφυλάκης Βούλα Αττικής

2οΒ: Χρυσούλα Τσίτσικα 1ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου

3οΑ: Χαρά Βασιλοπούλου Γυμνάσιο Αιγείρας

3οΒ: Παύλος Παπαγιαννόπουλος Γυμνάσιο Κλειτορίας Αχαΐας

3οΓ: Αναστάσης Καβαλιεράτος Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ελένη Κουτσούκα Γυμνάσιο Αιγείρας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Κωνσταντίνος Γκούμας Γυμνάσιο Αιγείρας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Κατερίνα Τσιρίποβα 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Βίκυ Μάτσου 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ειρήνη Μάτσου 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Κωνσταντίνα Παναγοπούλου Γυμνάσιο Καλαβρύτων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρίνα Αντωνίου 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δημήτριος Καβασαλιώτης 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αναστασία Πυργιωτάκη Γυμνάσιο Δερβενίου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρία Μπουχέλου Μουσικό Σχολείο Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Σωτήρης Αναστασόπουλος 2ο Γυμνάσιο Πύργου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Νικολία Ποϊραζίδη 2ο Γυμνάσιο Πύργου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρία Παλαιού Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ανδρέας Γιαννόπουλος Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Σουλτάνα-Αικατερίνη Γκρόιντα Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Χαρά Γκρίλλα Γυμνάσιο Χαϊβαρίου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δημήτρης Παναγιωτάκος Ελληνογαλλική Σχολή 'Καλαμαρί' Πυλαία Θεσσαλονίκης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαριλίνα Καϊάφα Γυμνάσιο Διακοπτού

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαριλίζα Χασαποπούλου 51ο Γυμνάσιο Πατρών

 

ΛΥΚΕΙΑ

1ο: Αλεξάνδρα Τσελέπη Λύκειο Αλιβερίου

2οΑ: Γεώργιος Μοσχάκης Homo edu candus αγωγή Κόρινθος

2οΒ: Covaci Bianca Maria Γενικό Λύκειο Καλαβρύτων

3οΑ: Δημήτρης Δαγρές Λύκειο Πύργου

3οΒ: Δήμητρα Νικάρδου Ελληνογαλλική Σχολή Πυλαία Θεσσαλονίκης

3οΓ: Μάριος Δημάκης ΕΠΑΛ Μυτιλήνης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαρία Σταματοπούλου Λύκειο Αιγείρας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ταξιάρχης Λουρεντζάκης Λύκειο Κρεστένων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Χρήστος Φούντας Λύκειο Κρεστένων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Χαράλαμπος Αντωνίου Λύκειο Κρεστένων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αθανασία Παναγοπούλου 1ο ΓΕΛ Αμαλιάδας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Μαντώ Πασχάλη 1ο ΓΕΛ Σφακίων

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δέσποινα Παπαδοπούλου 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αρσίλα Κότσι Γενικό Λύκειο Βάρδας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Θοδωρής Μπρουζάκης ΕΠΑΛ Δάφνης Αττικής

ΕΠΑΙΝΟΣ: Φωτεινή Ντέκα Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας

ΕΠΑΙΝΟΣ: Νίκη Αναστασίου 4ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Σμαράγδα Ευδοξιάδου 1ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης

 

ΦΟΙΤΗΤΕΣ

1ο: Δανάη Τσάκλα Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνα

2οΑ: Γεωργία Μεσολογγίτη Σχολή Καλών Τεχνών Φλώρινας

2οΒ: Κωνσταντίνα Χανιά Φαρμακευτική Urbino Ιταλίας

3οΑ: Δημήτριος Σταμάτης Φιλοσοφία Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

3οΒ: Αθηνά -Δανάη Βαρδάκη Νομική Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

3οΓ: Γαβριήλ Αλεξανδρίδης Βιολογία Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γεώργιος Πονηρός Μηχανικών-Ηλεκτρολόγων Πανεπιστήμιο Πατρών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ελένη Ανδρικοπούλου Αγρονόμοι-Τοπογράφοι Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ουρανία Παππά-Λιώνη Φιλοσοφία-Παιδαγωγική-Ψυχολογία Φιλοσοφικής Σχολής

ΕΠΑΙΝΟΣ: Χρήστος Κοίλιας Οικονομικές Επιστήμες Αριστοτελείου Παν/μίου Θεσσαλονίκης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δημήτριος Ανδρικόπουλος Μεταπτυχιακό Σχολής Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ

 

ΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

1ο: Αναστασία Μετρίδου Καθηγήτρια Βθμιας Εκπαίδευσης

2οΑ: Κυριάκος Τσακιρίδης Αξιωματικός Πυροσβεστικού Σώματος

2οΒ: Σπύρος Μουρατίδης Αντιστράτηγος Πυροσβεστικής ε.α.

3οΑ: Χοντάι Αουρέλ Απόφοιτος ΕΠΑΛ Κρεστένων

3οΒ: Νίκος Αναγνώστου Καθηγητής Βθμιας Εκπαίδευσης

3οΓ: Μαρία Μαγγίνα Πτυχιούχος Φιλοσοφικής Σχολής Εθνικού/Καποδιστριακού Παν. Αθηνών

ΕΠΑΙΝΟΣ: Ελένη Ανδραβάκη Συνταξιούχος

ΕΠΑΙΝΟΣ: Παναγιώτης Ζευτάκης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Βασιλίκα Κοροβέση

ΕΠΑΙΝΟΣ: Δημήτριος Τούλιος Εκπαιδευτικός

 

 

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

1ο: Κωνσταντίνος Μανώλης

2οΑ: Νικόλαος Μαλλιάς 2οΒ: Defrim Kristo Hasa

3oΑ: Σοφία Μπόμπολη 3οΒ: Δημήτρης Λάγκας 3οΓ: Ιωάννης Ξαγοράρης

ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΑΙΝΟΙ

Γιώργος Ανάγνος-Μπάμπης Τσέλος-Ελένη Ζευτάκη -Θάνος Αργυριάδης-Βασίλης Δαγρές-

Γιώργος Μπεκιάρης-Σταμάτης Κυριτσόπουλος-Νίκος Φουστέρης-Νικόλαος Κουνδούρος- Μανόλης Ζουλάκης-Δημήτριος Δημαρέλλος-Μαριάννα Γρηγοράκου.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ ΣΕ ΕΡΓΑ ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ

Α) ΕΥΜΕΓΕΘΗ (ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ Α4)

Θεόδωρος Κλουκίνας 1ο Γυμνάσιο Πύργου

Αθανασία Σκαμβούγερα Γενικό Λύκειο Καλαβρύτων

Κατερίνα Χαραχάλιου Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας

Αριάδνη Ανδρουτσοπούλου Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας

Νικολέτα Λυκοθανάση Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας

Νικόλαος Τερζής Γυμνάσιο Κλειτορίας

Απόστολος Γράμμης Ιδιωτικός Υπάλληλος

Γεωργία Μακρογιάννη Γυμνάσιο Μαραθόκαμπου Σάμου

Μαρία Κωστούλα Γυμνάσιο-Λ.Τ. Σούρπης Μαγνησίας

Β) ΕΓΧΡΩΜΑ

Ευαγγελία Τσακουμάγκου Γυμνάσιο Μαραθόκαμπου Σάμου

Εσμεράλντα Ντίνη 3ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών Θεσσαλονίκης

Στράτος Χατζηπαρασκευάς 12ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου Αθηνών

Ευθυμία Παπακυριακοπούλου Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσοχωρίου

Δημήτριος Πετσετίδης Επαγγελματίας

Γ) ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΡΙΣΗΣ

Γιάννης Γερούλιας Γελοιογράφος

Γρηγόρη Γεωργίου Πολιτικός Μηχανικός/Γελοιογράφος

Σεραφείμ Μπάκουλης Ζωγράφος/Γελοιογράφος

Δ) ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Σοφίας Μητράκη Εικαστικού (Σκίτσο για διπλώματα)

Όλγας Βασιλειάδου ΕΠΑΛ Ηράκλειας Ν. Σερρών (Αφίσα για τον Διαγωνισμό)

Σαββίνα Μάρκο-Παυλίνα Γιαννοπουλάκη 2ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος (Παράσταση Σκάκι).

 

Οι Διοργανωτές, ευχαριστούν θερμά όλες και όλους για την συμμετοχή τους και την κάθε είδους συμβολή τους, υπενθυμίζοντας ότι επιπρόσθετα έχουν προγραμματισθεί (πάντα με δωρεάν συμμετοχή) και οι παρακάτω δράσεις:

Αναφορά του Διαγωνισμού στο Επίσημο Πρόγραμμα των Εκδηλώσεων Μνήμης.

Ειδική έκθεση για σκίτσα Τελικής Φάσης, ΚΕΔΙΚ 17/12 (Εγκαίνια ώρα 17.00)-18/12/2016.

Επίσημες απονομές (ΚΕΔΙΚ 18/12/2016 ώρα 12.00) στους διακριθέντες Δημιουργούς.

Πανελλήνια προβολή Διαγωνισμού-Συμμετεχόντων. Συνεντεύξεις Δημιουργών σε ΜΜΕ.

Παράλληλες σκακιστικές εκδηλώσεις/εισηγήσεις /εκθέσεις, καθώς και βραβεύσεις καλεσμένων.

Επιτέλεση “Εργαστηρίου Δημιουργίας Σκίτσου”. Ελεύθερη/Δωρεάν παρακολούθηση. Σάββατο 17/12-Κυρ. 18/12/'16.Διδάσκοντες: Γιάννης Γερούλιας(Γελοιογράφος)-Γρηγόριος Γεωργίου(Πολ.Μηχανικός/Γελοιογράφος)-Σεραφείμ Μπάκουλης(Γελοιογράφος/Ζωγράφος).

 

 

ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ: ΚΑΛΕΣΤΕ ΣΤΟ 6932468208 (Δρ Ν. X. ΡΑΖΗ).

ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΟΚΕ

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ 

Δρ Ν. Χ. ΡΑΖΗΣ 

 

Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ